Zpět na mapu> | vyhledat> | domů>

 

Senzačním archeologickým objevem, učiněným v posledních letech na jihovýchodním okraji vnitřního areálu Hradiska, jsou základy rozměrné celodřevěné stavby. Budovu, částečně bohužel již moderními zásahy poškozenou, zařazuje její typický půdorys mezi příklady římských vojenských nemocnic (tzv. valetudinarium). Prozkoumány byly části dvou delších stran o největší dochované maximální délce 71 m, v nichž se nacházejí dvě paralelní linie místností, oddělené 10 římských stop (tedy zhruba 2,92 m) širokou chodbou. Na obou stranách chodby se pravidelně střídá vždy jedna úzká, 1,3 m široká chodba, lemovaná z obou stran dvěma většími místnostmi o ploše 15 - 18 m². V kratší jihozápadní straně valetudinaria je rozložení místností odlišné. Zde se nacházel vstup do vnitřního dvora o velikosti 617 m². Celková rozloha prozkoumané části vojenské nemocnice představuje 2950 m². Valetudinarium na Hradisku představuje typ stavby, který se objevuje jen v největších táborech na území Římského impéria. Od Británie až po severní Afriku a Sýrii je jich známo zhruba deset. Zároveň se zřejmě jedná o plošně nejrozsáhlejší budovu z celého období protohistorického vývoje na území České republiky.

 

 

 

Letecká fotografie odkrytých základů římské vojenské nemocnice (vlevo). Rekonstruované světelné podmínky centrálního komunikačního koridoru vojenské nemocnice (vpravo).

 

 

Digitální rekonstrukce římské vojenské nemocnice, jejíž půdorys byl objeven na jižním úpatí vrchu Hradisko u Mušova (pro přehrátí klikněte na obrázek).